תאונת דרכים בתחבורה ציבורית

תחבורה ציבורית מייצרת איזו תחושה של ביטחון אבסולטי. שילמת, עלית, יקחו אותך ליעד והמשימה תושלם על ידי החברה שמפעילה את קווי התחבורה הציבורית (אוטובוסים, מוניות שירות, רכבת, מטרונית וכו') או על ידי נהג המונית במונית אליה עלית.

למרות התחושה הזו, לרוע המזל, פעמים רבות תאונות דרכים מתרחשות דווקא כאשר מעורב בסיפור איזה מאמצעי התחבורה הציבורית בין אם מדובר באוטובוס, מטרונית (המופעלת כיום באזור חיפה והקריות ומשרתת כמות גדולה של תושבים) מוניות שירות, רכבת ומוניות.

ישנו שוני ממשי בין פגיעה המתרחשת בעת אירוע תאונת דרכים כשהנפגע נמצא ברכב פרטי לבין אירוע תאונת דרכים כשהנפגע נמצא באוטובוס, מטרונית, מונית שירות או רכבת, והדבר לעיתים נובע מאופן הישיבה (לפעמים נגד כיוון הנסיעה או במעבר ואפילו בעמידה), אי חגירת חגורת בטיחות וכיוצ"ב. לשם המחשת השוני, תובאנה כעת כמה דוגמאות מאירועים אמיתיים של תיקי תאונות דרכים שהתרחשו במהלך שימוש בתחבורה ציבורית וטופלו על ידי משרדנו.

ש' גברת מבוגרת כבת 80 המתגוררת בקרית מוצקין עלתה למטרונית על מנת להגיע ליעדה בקרית ביאליק. כשהגיעה המטרונית אל עבר התחנה הסמוכה למרכז המסחרי ה'קריון', שבקרית ביאליק, בלמה המטרונית בעצמה והגב' ש' שממש "עפה" ממקומה נאלצה לבלום את נפילתה אל רצפת המטרונית באמצעות כפות ידיה. בדיעבד התברר שפעולה פיזית זו, הסבה לש' נזק של ממש, נזק זה היה בדומה לכל תאונת דרכים שאירעה ברכב פרטי, בגדר נזק אשר טעון פיצוי לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975.

ד' בת 31 עשתה את דרכה באטובוס של 'אגד', מהתחנה הסמוכה לביתה אל עבר מקום עבודתה. במהלך הנסיעה, פגע רכב אחר באוטובוס בו נסעה ד', באופן שגרם לאוטובוס טלטלה עזה. כתוצאה מהטלטלה הזו, נחבט ראשה של ד' בשמשת חלון האוטובוס שליד מקום ישיבתה. במשך חודשים ארוכים סבלה ד' מכאבים בראשה, בכתפיה ובגבה, כאבים שהינם תולדה של תאונת הדרכים שאירעה בעת נסיעתה באוטובוס. כמו המקרה הקודם שתואר, גם מקרה זה חסה תחת כנפיו של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 וד' פוצתה באופן מלא בגין האירוע ובהתאם לפגיעתה ונסיבות המקרה.

המסקנה הנלמדת מהאמור ברשימה זו, היא שגם מי שנפגע במסגרת תאונה שהתרחשה בעת נסיעה באמצעי התחבורה הציבורית השונים, אוטובוסים, מוניות, רכבות, מטרונית כו' הינם בגדר נפגעים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ובהתאם לכך הם זכאים לקבלת פיצוי אשר הולם ותואם את פגיעתם.