מהי תאונת פגע וברח? מדובר באירוע שבו רכב מנועי (מכונית, משאית, אופנוע וכיוצ"ב) פוגעים בבנאדם ובמקום להישאר במקום ולהזעיק את מגן דוד או את כוחות ההצלה השונים, הנהג פשוט בורח מזירת התאונה ומכאן למינוח פגע וברח – פשוטו כמשמעו. יתכן אגב, שמדובר בפגיעה קלה יחסית, כזו שאפילו לא מצריכה את פינויו של הנפגע באמבולנס ובכל זאת, בכדי לחמוק מההשלכות האפשריות של התאונה (כתב אישום פלילי, נושאים ביטוחיים) בוחר הנהג לברוח. לצערנו, מדובר בתופעה רחבה שבשנים האחרונות אנו אף עדים לעליה תלולה במספר האירועים מסוג זה.

מעבר לכך שפגיעה ובריחה משטח התאונה מהווה עבירה פלילית חמורה ביותר, אופי התאונה והיעדר פרטי הרכב והנהג, משליכים על נפגע התאונה ועל דרך תביעת הפיצויים בגין נזקי הגוף.

אז מה בעצם קורה במצב של תאונת פגע וברח? כאשר אין לנו כתובת לתביעת הנזיקין ?

קשה לומר זאת על אירוע טראומטי כגון תאונת דרכים, ובכל זאת, במצב האידיאלי במרכאות, נפגע תאונת דרכים בין אם הוא הולך רגל, רוכב אופניים וכו', יכול לתבוע את חברת הביטוח של הרכב המעורב בתאונה (במסגרת היותו של הרכב מבוטח בביטוח חובה).

אך כאשר אין לנו "כתובת" (פרטים של הרכב, נהג הרכב ופוליסת הביטוח) לצורך הפניית התביעה הנזיקית, הגוף אשר אחראי לפיצוי נפגעי תאונות דרכים הוא תאגיד בשם 'קרנית'.

קרנית הינה תאגיד ציבורי אשר הוקם כחלק מחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה – 1975.  קרנית בעצם ממלאת את אותם חללים ריקים – כאשר יש נפגע אך אין פוגע שזהותו ידועה. קרנית משמשת כחברת ביטוח לאלו שנפגעו ואין להם למי להפנות את תביעתם והיא ומפצה נפגעי תאונות דרכים (נזקי גוף בלבד) בגין הנזק והסבל שנגרם לאותם נפגעים.

הליך תביעת תאונת פגע וברח

מאחר ואין המדובר ב"דרך המלך" והואיל והטיפול בתביעה בגין נזקי גוף שהם תולדה של תאונת פגע וברח שונה מהמקרים הנפוצים בהם ידועה זהות הפוגע, מומלץ להתייעץ עם עורך דין אשר מתמחה בתאונות דרכים. במסגרת תביעת הנזיקין בתאונת פגע וברח, הנפגע יצטרך להוכיח שמקור הפגיעה הוא אכן תאונת הדרכים ולא בנסיבות אחרות. ישנם דרכים שונות להוכיח את הפרמטר העקרוני והמהותי הזה, לדוגמא ניתן להוכיח באמצעות עדי ראיה. חשוב לציין כי בדומה בדומה לתביעות נזיקין אחרות, גם כאלו שבהן ידוע מי הגורם הפוגע, ידרש הנפגע להוכיח את גובה הנזק שנגרם לו.

לסיכום, אם נפגעת בתאונת פגע וברח, הסיכויים שמגיע לך פיצוי כספי הם גבוהים במיוחד. עו"ד סיון אלוש בייצר אשר אמונה על ניהול תיקי הנזיקין במשרדינו מזמינה אותך ליצור עמנו קשר עוד היום לבירור והערכת תביעתך.